Drewno w kuchni – zalety i wady

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem materiału do naszej kuchni, drewno często pojawia się na czele listy preferencji. Jego naturalny charakter, estetyka oraz trwałość czynią go jednym z najbardziej pożądanych surowców w branży meblowej. Jednak, jak każdy materiał, drewno ma swoje mocne i słabe strony. Przyjrzyjmy się bliżej różnym gatunkom drewna stosowanym w produkcji kuchni, ich właściwościom oraz sposobom pielęgnacji.

Dąb – król drewnianych kuchni

 • Zalety: Dąb to jedno z najtrwalszych i najbardziej odpornych drewn, co sprawia, że jest doskonałym wyborem na blaty czy fronty kuchenne. Charakteryzuje się pięknym usłojeniem i bogatą paletą kolorów.
 • Wady: Jest stosunkowo ciężki i twardy, co może utrudniać obróbkę.
 • Pielęgnacja: Regularne czyścić za pomocą delikatnego detergentu i wilgotnej szmatki. Raz na jakiś czas warto zastosować specjalny olej do drewna dębowego, aby podkreślić jego urodę i przedłużyć trwałość.
drewno w kuchni

Sosna – naturalna i ekonomiczna

 • Zalety: Sosna jest lekka i elastyczna, co sprawia, że łatwo się ją obrabia. Jest to także jedno z tańszych drewn dostępnych na rynku, co czyni ją atrakcyjną dla osób o ograniczonym budżecie.
 • Wady: Sosna jest miękka, co oznacza, że łatwo ulega zarysowaniom i wgniotkom.
 • Pielęgnacja: Wystarczy regularne czyszczenie ciepłą wodą z mydłem i osuszenie. Unikać nadmiernego namaczania.

Orzech – elegancja i głęboki kolor

 • Zalety: Orzech to drewno o bogatym, ciemnym kolorze i wyrafinowanym usłojeniu, które dodaje kuchni klasy i elegancji.
 • Wady: Wysoka cena oraz pewna wrażliwość na wilgoć.
 • Pielęgnacja: Czyszczenie wilgotną szmatką oraz używanie oleju do drewna orzechowego, by zachować głęboki kolor i chronić przed uszkodzeniami.

Brzoza – jasność i prostota

 • Zalety: Brzoza ma jasny, delikatny kolor, który świetnie wpisuje się w skandynawskie czy minimalistyczne wnętrza. Jest też stosunkowo twarda.
 • Wady: Może ulegać przebarwieniom pod wpływem słońca.
 • Pielęgnacja: Regularne wycieranie wilgotnym ręcznikiem i unikanie bezpośredniego nasłonecznienia.

Drewno to surowiec, który od wieków towarzyszy ludziom w codziennym życiu. W kuchni tworzy ciepłą, przytulną atmosferę, która zachęca do wspólnego spędzania czasu. Wybierając drewno do naszej kuchni, warto jednak zastanowić się nad jego właściwościami i potrzebami pielęgnacyjnymi, by cieszyć się jego pięknem przez lata.

kuchnia drewno

Pielęgnacja mebli kuchennych z drewna – dlaczego jest to tak ważne?

Drewno, będące jednym z najstarszych surowców wykorzystywanych w produkcji mebli, znane jest ze swojej wytrzymałości, estetyki i ciepła, jakie wnosi do każdego wnętrza. W kuchni, sercu domu, drewniane meble dodają elegancji i ciepłej atmosfery, tworząc przytulne miejsce do gotowania, jedzenia i spędzania czasu z rodziną. Jednak, jak każdy naturalny materiał, drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by zachować swoje piękno i funkcjonalność przez długie lata.

Dlaczego pielęgnacja jest konieczna?

Kuchnia to miejsce, gdzie meble narażone są na różnego rodzaju agresory: temperaturę, wilgoć, tłuszcze czy różne zabrudzenia. Drewno, pomimo swojej trwałości, jest materiałem porowatym, co oznacza, że może wchłaniać wilgoć, plamy czy tłuszcze. Bez regularnej pielęgnacji, drewniane powierzchnie mogą tracić swój kolor, uszkadzać się czy deformować, skracając żywotność mebli.

Jak pielęgnować meble kuchenne z drewna?

 1. Czyszczenie: Regularne przecieranie mebli wilgotną szmatką pomaga usunąć kurz i drobne zabrudzenia. W przypadku trudniejszych plam, można użyć delikatnego mydła. Ważne jest, aby unikać silnych detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna.
 2. Ochrona przed wilgocią: Pomimo impregnacji, drewno wciąż jest wrażliwe na wilgoć. Aby uniknąć pęcznienia czy deformacji, warto dbać o dobrą wentylację kuchni, a także unikać ustawiania mebli bezpośrednio obok źródeł ciepła czy wody.
 3. Zabezpieczenie: Regularne stosowanie olejów lub wosków do drewna nie tylko podkreśla jego naturalne piękno, ale także tworzy warstwę ochronną przed plamami, tłuszczem czy wilgocią. Dzięki temu meble będą służyć przez długie lata, zachowując swój pierwotny wygląd.
 4. Unikanie bezpośredniego światła słonecznego: Promienie UV mogą powodować blaknięcie i przebarwienia drewna. Jeśli meble stoją w miejscu narażonym na bezpośrednie słońce, warto rozważyć zastosowanie rolet, żaluzji lub innych form zasłonięcia.

Pamiętając o regularnej pielęgnacji i stosując się do powyższych wskazówek, drewniane meble kuchenne będą nie tylko pięknie się prezentować, ale także służyć przez wiele lat. To inwestycja, która z pewnością się opłaci, dodając wnętrzu charakteru i ciepła.